سرامیک های جدید با قابلیت ذخیره انرژی گرمایی

 | تاریخ ارسال: 1397/1/20 | 
محققان دانشگاه توکیو نوع جدیدی از مواد را  کشف کرده اند که قادرند انرژی گرمایی را برای یک مدت زمان طولانی ذخیره کنند که آن ها را "سرامیک های ذخیره ساز گرما" نامیده اند. این ماده جدید می تواند در سیستم های تولید نور از انرژی گرمایی خورشید یا استفاده موثر از حرارت تلف شده در صنایع به عنوان ماده ذخیره ساز حرارت استفاده شود، به طوری که امکان بازیافت انرژی گرمایی را فراهم می سازد.
مواد با قابلیت نگهداری گرما یا شامل مواردی مانند آجر یا بتون می شوند که به آرامی حرارت ذخیره شده را آزاد می کنند و یا مانند آب یا اتیلن گلیکول در هنگام تبدیل از جامد به مایع انرژی گرما یی را می گیرند. با این وجود، هیچ کدام از این مواد انرژی گرمایی را در طول یک دوره طولانی ذخیره نمی کنند زیرا به طور طبیعی آن را به آرامی در طول زمان آزاد می کند. ماده ای که می تواند انرژی گرما را برای مدت زمان طولانی ذخیره کند و آن را طی یک  زمان بندی دقیق مورد نظر آزاد کند، یک مزیت در حوزه انرژی های تجدید پذیر به شمار می آید.

                                                                 

این ماده، که نوع خطی تریتیانیم پنتوکسید λ ، نام دارد تنها از اتم  های تیتانیوم و اکسیژن تشکیل شده است و می تواند مقادیر زیادی از انرژی گرمایی(230کیلو ژول بر لیتر) را جذب و آزاد کند. علاوه بر این، اعمال یک فشار ضعیف 60 مگاپاسکال موجب انتقال فازی این ماده به بتا تریتیانیم پنتوکسید شده و انرژی گرمایی ذخیره شده را آزاد می کند.
تریتیانیم پنتوکسید یک اکسید تیتانیوم ساده است که از عناصر فراوانی تشکیل شده است و با محیط زیست سازگاری دارد. انتظار می رود در آینده، این سرامیک ذخیره ساز گرما برای استفاده در سیستم های تولید انرژی گرمایی خورشیدی، که امروزه توسط کشورهای اروپایی در حال ترویج است و همچنین برای استفاده کارآمد از اتلافات حرارتی صنایع کاندید مناسبی باشند.
این مواد همچنین در دستگاه های الکترونیکی پیشرفته مانند ورق های حساس به فشار،  سنسورهای هدایت پذیر حساس به فشار و حافظه های نوری قابل استفاده می باشند.


برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.