تمرکز روی چاپ سه بعدی فلز تنگستن

 | تاریخ ارسال: 1398/8/21 | 
شرکت چاپ سه بعدی ExOne و شرکت پودرها و تنگستن جهانی  GTP(تولید کننده اصلی پودر تنگستن فلزی) همکاری مشترکی را پیرامون توسعه چاپ سه بعدی مواد پایه تنگستنی با روش چاپ سه بعدی بایندر جت آغاز کرده اند.
بنا به گفته­ی شرکت چاپ سه بعدی ExOne، در فرآیند چاپ سه بعدی بایندر جت، از فایل دیجیتال برای پاشیدن عامل اتصال روی بستری از ذرات پودری استفاده می­­شود و در یک لحظه یک لایه­ی جامدی را به وجود می­آورد. این سیستم توانایی چاپ فلز، سرامیک و پودرهای کامپوزیتی را داراست.


                                                                              
شرکت ExOne و GTP (پودرها و تنگستن جهانی) در حال توسعه دو کامپوزیت ماتریس سرامیکی با استفاده از فرایند چاپ سه بعدی هستند: ۱) کاربید سیمانی (WC-Co)، ماده­ای با سختی و چقرمگی بالا که برای تولید ابزار برش و قطعات مقاوم به سایش استفاده می­شود و ۲) مس-تنگستن (CuW)، که مقاومت حرارتی بالا، هدایت الکتریکی و حرارتی بالا و انبساط حرارتی پایینی دارد.
به طور سنتی­، پودر کاربید تنگستن به شکل مورد نظر فشرده و سپس زینتر می­شود تا به استحکام و چگالی موردنظر برسد. اما اکنون، به جای ساخت پر هزینه و زمانبر قالب، قطعات به طور مستقیم به شکل دلخواه چاپ می­شوند؛ اما همچنان این قطعات نیازمند مرحله زینتر برای رسیدن به استحکام نهایی می باشند.
 شرکت GTP در حال حاضر سرویس چاپ سه بعدی و زینتر قطعات کاربید سیمانی را برای کاربرانی که مایل به آزمایش طرح­های جدید هستند، ارائه می­دهد. 

منبع: https://www.materialstoday.com/hardmetals-and-ceramics/news/
گردآورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی