کاربرد‌های پزشکی برای هدایت بازار نیترید سیلیکون تا سال 2023

 | تاریخ ارسال: 1398/8/21 | 
پیش بینی می­شود که بازار نیترید سیلیکون از 90 میلیون دلار در سال 2018 به 127 میلیون دلار تا سال 2023 رشد کند. نیترید سیلیکون (Si3N4) یک ترکیب معدنی و غیر فلزی از سیلیکون و نیتروژن است که مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش، خوردگی و بیشتر مواد شیمیایی ایجاد می­کند. در میان سرامیک­های پیشرفته، نیترید سیلیکون بالاترین مقاومت در برابر شکست را دارد. بنابراین این خصوصیات مطلوب باعث می­شود که نیترید سیلیکون به عنوان ماده­ای مناسب برای استفاده در صنایعی مانند خودرو، هوافضا و پزشکی استفاده شود.
پزشکی به عنوان حوزه­ای وسیع با سریع­ترین رشد در دوره­ی پیش رو شناخته می­شود. در صنعت پزشکی از نیترید سیلیکون به عنوان ماده­ای برای ساخت پیچ­ها و روکش­های جراحی­ برای استفاده در کاربردهایی مانند پروتز مفاصل ران، مفاصل زانو و کاشت دندان استفاده می­شود. نیترید سیلیکون زیست­سازگار­، زیست­فعال و مقاوم در برابر باکتری­هاست. همچنین قرابت استخوانی بسیار خوبی را نشان می­دهد.

                                                           
پیش بینی­ها نشان می­دهند که نیترید سیلیکون متخلخل (SSN) بزرگترین بخش بازار نیترید سیلیکون در دوره­ی پیش رو باشد. SSN دارای خواصی از قبیل مقاومت در دمای بالا، مقاومت در برابر شوک حرارتی بالا، مقاومت در برابر خزش، مقاومت به شکستگی خوب، مقاومت در برابر اکسیداسیون و مقاومت در برابر سایش عالی است و در کاربردهایی مانند قطعات موتورهای دیزلی، محفظه­های پیش احتراق، توربوشارژرها و اجزای موجود در شیرهای کنترل گازهای خروجی استفاده می­شود.
آسیا و اقیانوسیه بزرگترین بازار نیترید سیلیکون هستند و پیش بینی می­شود که این روند تا سال 2023 ادامه یابد. در سال 2017، چین بزرگترین بازار در منطقه و به دنبال آن ژاپن، کره جنوبی و هند بودند. همچنین پیش بینی می­شود که چین بین سال­های 2018 تا 2023 از نظر میزان مصرف­، سریعترین رشد را داشته باشد
.

منبع: https://www.ceramicindustry.com/articles/97825-medical-applications-to-drive-silicon-nitride-market-through-2023
گردآورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی