غشا ساخته شده از ضایعات خاک رس و چای می‌تواند پساب سمی را تمیز کند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۰ | 
غشا ساخته شده از ضایعات خاک رس و چای می­تواند پساب سمی را تمیز کند
Sunderarajan Padmanabhan | New Delhi | Updated on |Published on June 20, 2019
 
پژوهشگران مؤسسه علوم و فناوری CSIR در شمال شرقی (جورات)، با مخلوطی از رس سفالگری، غبار سنگ و ضایعات چای، غشایی سرامیکی ایجاد کرده ­اند. آن­ها غشا را بر روی پساب یک واحد نساجی آزمایش و مشاهده کرده­ اند که این غشا می­ تواند رنگ­ های جاذب را از فاضلاب خارج کند.
فیلترها و غشاهای سرامیکی معمولاً در بخش­ های مختلفی مانند مواد غذایی و آشامیدنی، دارو و مواد شیمیایی، بازیابی زباله و صنایع بازیافت مورد استفاده قرار می ­گیرد. غشاهای سرامیکی می ­توانند در برابر تمیز کردن مکرر، محیط ­های کاری سخت و شرایطی که نیاز به جریان مداوم مواد دارند، مقاومت کنند. آن­ها همچنین می­توانند در بسیاری از چرخه­ ها احیا شوند و برای جداسازی هر دو محلول آبی و غیر آبی مورد استفاده قرار گیرند.
این فیلترها به ویژه در فرآیند پتروشیمی که امکان استفاده از غشاهای آلی وجود ندارد، مفید هستند. غشا تازه توسعه یافته دارای پایداری حرارتی و شیمیایی خوبی است. این ماده قادر به جدا کردن دو رنگی (متیلن بلو و قرمز کنگو) که به طور معمول مصرف می ­شوند، از آب است. غشا مورد استفاده همچنین می­تواند با گرم کردن در دمای 400 درجه سانتی گراد به مدت 30 دقیقه و بدون از دست دادن زیاد کارآیی، بازسازی شود. متیلن بلو یک رنگ سمی است، و رنگ قرمز کنگو به عنوان عامل سرطان زا شناخته می شود.
دکتر رجیب لوخان گوسوامی، رهبر تیم، ضمن صحبت باScience Wire   Indiaبیان کرد: «خاک­ های سفالگری از ناحیه وکیالی منطقه گلاقت در آسام به طور سنتی توسط صنعتگران روستایی برای تهیه پارچ­ های ذخیره سازی ملاس نیشکر استفاده می ­شود. با ظهور شیوه های نوین بسته بندی، هنر و سنت سفالگری رو به زوال است. ما قصد بررسی امکان استفاده از خاک رس را برای یک برنامه مدرن داشتیم».
در حالی که خاک رس سفالگری ماده­ ی پایه ­ای برای ایجاد پلاستیسیته است، از غبار سنگ به عنوان ماده تقویت کننده و ضایعات چای برای ایجاد تخلخل در غشا استفاده می­ شود. وی افزود: «هدف ما استفاده از مواد زاید محلی تا حد امکان، برای کاهش هزینه­ ها و در عین حال اطمینان از بازده کارآمد بود».
علاوه بر دکتر گوسوامی، تیم شامل جیتو سایکیا، سوسمیتا سرما، جیانتا جی بورا و بیپول داس بود. نتایج این تحقیق در پژوهشنامه­ ی علم مواد منتشر شده ­است. این تحقیق توسط وزارت علوم و فناوری (DST) تأمین مالی شده ­است.
 
منبع: https://www.thehindubusinessline.com/news/science/membrane-made-out-of-clay-and-tea-waste-can-clean-toxic-effluents/article28087159.ece#

گردآورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی