روش‌های نوین ساخت الکترولیت‌های جامد هادی اکسیژن با کارایی بالا و سرامیک‌های سازنده‌ی غیر قابل انقباض

 | تاریخ ارسال: 1399/3/31 | 
روش­های نوین ساخت الکترولیت­های جامد هادی اکسیژن با کارایی بالا و سرامیک­های سازنده­ی غیر قابل انقباض 

گروه پروفسور ولادیمیر کوناکوف بر توسعه­ ی اکسید نوین (مبتنی بر سریا و زیرکونیا) برای الکترولیت­های جامد (SE) دما بالا ​​و متوسط، پودرهای غیر اکسیدی برای ذوب لیزری انتخابی (SLM) و سرامیک­های سازنده­ ی غیر قابل انقباض از طریق SLM برای منابع تولید انرژی متمرکز شده ­است. 
به منظور به دست آوردن پایداری فازی بالا، خواص الکتریکی و مکانیکی SEهای مبتنی بر زیرکونیا و سریا، روش­های شیمیایی ملایم مانند خشک کردن انجمادی، سنتز هیدروترمال، هم رسوبی در مخلوط حلال­ها برای تولید پیش ماده­ های نانوذره سرامیکی با آگلومراسیون کم استفاده می­شوند. به طور خاص، اخیراً، یک روش chryochemical مقیاس پذیر نوین برای تولید الکترولیت­های جامد زیرکونیا و سریا پیشنهاد و ثبت شده ­است (ثبت اختراع RU۲۶۰۰۴۰۰). بدین منظور این ایده­ی "خوب" استفاده از خشک کردن انجمادی برای تولید پودرهای نانوذره، در سیستم "بد" СaO-ZrO۲ با مشکلات زیاد اثبات شد. کنترل پراکندگی و ریزساختار در هر مرحله از ساخت منجر به دستیابی به سرامیکی با ریزساختار اصلاح شده، هدایت الکتریکی افزایش یافته    (~۱۰-۱۰ Cm/cm در دمای ۱۰۰۰ کلوین) و خواص حسگری بالا (۵-۷ mV انحراف از معادله­ ی نرنست در pO۲ کم).
 گرداورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی
منبع: https://ecers.org/en/novel-techniques-for-high-performance-oxygen-conducting-solid-electrolytes-and-non-shrinkable-constructive-ceramics-manufacturing.html?cmp_id=۷&news_id=۱۶۳&vID=۱۲۴