هفت مثال شگفت انگیز روزمره از نانوفناوری در عمل

 | تاریخ ارسال: 1399/5/20 | 
 هفت مثال شگفت انگیز روزمره از نانوفناوری در عمل
 
نانوفناوری ممکن است چیزی خارج از آینده به نظر برسد؛ اما در واقع، بسیاری از محصولات روزمره با استفاده از نانوفناوری ساخته می­شوند. به عنوان مثال هفت محصول رایج عبارتند از:
  1. ضد آفتاب
نانوذرات سال­هاست که به ضد آفتاب­ها اضافه شده ­اند تا باعث مؤثرتر شدن آنها شوند. دو نوع خاص از نانوذرات رایج اضافه شده به ضد آفتاب، دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی هستند. این ذرات ریز نه تنها در انسداد اشعه­ ی ماوراء بنفش بسیار مؤثر هستند، بلکه بر روی پوست نیز احساس سبک­تری دارند؛ به همین دلیل ضد آفتاب­های امروزی در اصلا نزدیک به ضخامت و چسبناکی ضد آفتاب­ های سی سال پیش نیستند.
  1. لباس
هنگام استفاده در منسوجات، نانوذرات سیلیس می­توانند به ایجاد پارچه­ هایی که با قابلیت دفع آب و مایعات دیگر کمک کنند. سیلیس یا با وارد شدن به بافت پارچه یا اسپری شدن روی سطح پارچه برای ایجاد روکش ضد آب یا ضد لک، قابل اضافه شدن به پارچه­ها است. بنابراین اگر تا به حال توجه کرده باشید که مایع چگونه قطره ­های کوچکی را روی لباس­های ضد آب ایجاد می­کند- قطره­هایی که به راحتی روی پارچه حرکت می­کنند به جای آنکه جذب شوند - این به لطف فناوری نانو است.
  1. مبلمان
به همان روشی که از طریق نانوفناوری می­توان لباس­های ضد آب و ضد لکه ساخت، همچنین برای مبلمان نیز ممکن است. از این بهتر، نانوفناوری به ساخت مبلمان با اشتعال پذیری کمتر نیز کمک می­کند. با پوشاندن فوم مورد استفاده در مبلمان با نانو فیبرهای کربنی، تولیدکنندگان می­توانند اشتعال پذیری را تا ۳۵ درصد کاهش دهند.
  1. چسب­ها
فناوری نانو همچنین می­تواند برای بهینه سازی چسب­ها مورد استفاده قرار گیرد. جالب است که بیشتر چسب­ها در درجه حرارت بالا، چسبندگی خود را از دست می­دهند؛ اما یک "نانو چسب" قدرتمند نه تنها در برابر درجه حرارت بالا مقاومت می­کند بلکه با افزایش درجه حرارت اطراف، قوی تر نیز می­شود.
  
  1. پوشش­هایی برای رنگ آمیزی خودرو
همه ­ی ما می دانیم که فضولات پرندگان می­تواند در نقاشی ماشین خرابی ایجاد کند. برای مقابله با این امر، شرکتی به نام Nanorepel نانوپوششی با کارایی بالا تولید کرده ­است که می­تواند برای محافظت از رنگ آمیزی خودروی شما در برابر فضولات پرندگان استفاده شود. این شرکت همچنین پوشش ­هایی برای محافظت از لوازم داخلی اتومبیل در برابر لکه­ ها و نشتی­ ها ساخته است.
  1. توپ­ های تنیس
نانو فناوری طیف وسیعی از کاربرد­ها را در دنیای تجهیزات ورزشی پیدا کرده­است که نمونه­ های بسیار خوبی از آن در ورزش تنیس وجود دارد. نانو فناوری به توپ­های تنیس کمک می­کند تا پرش خود را طولانی ­تر نگه دارند و راکت­ های تنیس را مستحکم ­تر می­کند.
  1. رایانه ­ها
بدون فناوری نانو، بسیاری از وسایل الکترونیکی مورد استفاده در زندگی روزمره ­ی امروزی را نخواهیم داشت. اینتل بدون شک رهبر پردازنده های رایانه­ ای ریز است و آخرین نسل فناوری پردازنده هسته اینتل یک تراشه ۱۰ نانومتری است. وقتی فکر می­کنید یک نانومتر یک بیلیونیم متر است، فوق العاده چشمگیر است!
با وجود چیزی که به نظر می­رسد که این علم فضا است، فناوری نانو در حال حاضر و در آینده­ی نه چندان دور به پیشرفت و شکل­گیری صدها محصول و خدمات تجاری ادامه خواهد داد.


 

منبع: https://nano-magazine.com/news/۲۰۲۰/۷/۲۴/۷-amazing-everyday-examples-of-nanotechnology-in-action


 گرداورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی