روش نوین عامل‌دارکردن گرافن

 | تاریخ ارسال: 1399/11/14 | 
یک تیم تحقیقاتی بین المللی با حضور پروفسور  Federico Rose از Institut national de la recherche scientifique (INRS) فرآیند جدیدی را برای اصلاح ساختار و خواص گرافن نشان داده ­است. این واکنش شیمیایی، معروف به photocycloaddition پیوندهای بین اتم­ها را با استفاده از نور ماوراء بنفش اصلاح می­کند. نتایج این تحقیق اخیراً در مجله ­ی معتبر Nature Chemisty منتشر شده ­است.
گرافن دارای ویژگی­های فیزیکی، نوری و مکانیکی برجسته­ای است. به عنوان مثال، معمولاً در ساخت صفحه­های لمسی شفاف، هوافضا و پزشکی استفاده می­شود. اما این ماده کاربرد محدودی در الکترونیک دارد. 
پروفسور  Federico Rose از Institut national de la recherche scientifique (INRS توضیح می دهد: 
"هیچ ماده ­ی دیگری خاصیت مشابه گرافن ندارد، با این وجود برخلاف نیمه رساناهای مورد استفاده در الکترونیک، فاقد گاف انرژی است. در الکترونیک، این گاف، فضایی است که در آن هیچ سطح انرژی وجود ندارد که بتواند توسط الکترون­ها اشغال شود. با این حال، برای تعامل با نور ضروری است. " 
پروفسور Federico Rosei می­گوید: "گروه چند رشته ای پژوهشگران از کانادا، چین، دانمارک، فرانسه و انگلستان موفق به اصلاح گرافن برای ایجاد گاف انرژی شدند. پژوهش­های فعلی نسبتاً اساسی است؛ اما می­تواند در طی چند سال آینده به الکترونیک نوری، مانند ساخت ردیاب­های نوری یا حوزه­ ی انرژی خورشیدی بازگردد. این شامل ساخت سلول­های فتوولتاییک با کارایی بالا برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق یا حوزه­ی نانو الکترونیک برای کوچک سازی شدید دستگاه ­ها است. "
این موفقیت مکمل نتایج منتشر شده درNature Materials ، در ماه می ۲۰۲۰، توسط یک تیم محقق ایتالیایی-کانادایی تحت نظارت پروفسور Rosei است. 

گردآورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی
منبع:    
https://nano-magazine.com/news/۲۰۲۰/۱۲/۱۷/a-new-method-for-the-functionalization-of-graphene