پژوهشگران پودر زغال سنگ را در اجاق مایکروویو به گرافیت تبدیل می‌کنند

 | تاریخ ارسال: 1399/11/14 | 
پژوهشگران پودر زغال سنگ را در اجاق مایکروویو به گرافیت تبدیل می­کنند
پژوهشگران دانشگاه (UW) Wyoming نشان داده ­اند که با استفاده از فویل مسی، ظروف شیشه ­ای و اجاق مایکروویو خانگی معمولی می­توان پودر زغال سنگ پودر شده را به نانو گرافیت با ارزش تبدیل کرد.
 این کشف گام دیگری به جلو در تلاش برای یافتن کاربردهای جایگزین برای پودر زغال سنگ حوزه­ ی رودخانه Wyoming است، در زمانی که تقاضا برای تولید زغال سنگ برای تولید برق به دلیل نگرانی در مورد تغییر آب و هوا در حال کاهش است.
در مقاله­ ای که در مجله­ ی Nano-Structures & Nano-  Objects منتشر شد، پژوهشگران UW گزارش دادند که آن­ها محیطی را در یک مایکروفر ایجاد کردند تا پودر زغال سنگ خام را به نانو گرافیت تبدیل کنند که به عنوان روان­ کننده و در موارد مختلفی از کپسول­های آتش نشانی تا باتری­های یون لیتیوم استفاده می­شوند. این "روش یک مرحله­ ای با فرآیند مایکروویو به کمک فلز" رویکرد جدیدی است که می­تواند یک فناوری تبدیل زغال سنگ ساده و نسبتاً ارزان را نشان دهد.
تیم تحقیق به سرپرستی دانشیار TeYu Chien در گروه فیزیک و نجوم UW نوشت: "این روش مسیر جدیدی را برای تبدیل منابع کربن فراوان به مواد با ارزش بالا با مزایای اکولوژیکی و اقتصادی فراهم می­کند."
از دیگر افراد درگیر این پروژه، پروفسور Jinke Tang، در بخش فیزیک و نجوم؛ دانشیار Brian Leonard، در گروه شیمی؛ پروفسورMaohong Fan ، در گروه مهندسی نفت و دانشکده منابع انرژی؛ دانشجویان فارغ­ التحصیل Rabindra Dulal از نپال، Joann Hilman از لارامیه، Chris Masi از سیراکوس، N.Y. و Teneil Schumacher از بوفالو و محققان فوق دکتراGaurab Rimal ، از نپال وBang Xu ، از چین بودند.
با اینکه تحقیقات پیشین نشان داده­ است که می­توان از مایکروویو برای کاهش رطوبت زغال سنگ و حذف گوگرد و سایر مواد معدنی استفاده کرد، اما بیشتر این روش ­ها نیاز به پیش تصفیه شیمیایی خاص زغال سنگ دارند. پژوهشگران UW در آزمایش خود به سادگی زغال سنگ حوزه­ی رودخانه را به صورت پودر آسیاب کرده­اند.
 سپس این پودر را قبل از اینکه در اجاق مایکروویو قرار گیرد، روی ورق مس قرار داده و در ظروف شیشه­ای با مخلوط گاز آرگون و هیدروژن مهر و موم کرد. یک اجاق مایکروویو معمولی به دلیل راحتی و قابلیت تأمین میزان اشعه مورد نظر انتخاب شد.
Masi، نویسنده اصلی مقاله، می­گوید: "با برش ورق مس به شکل چنگال، جرقه ها توسط اشعه مایکروویو القا می شوند و در عرض چند ثانیه درجه حرارت بسیار بالای بیش از ۱۸۰۰ درجه فارنهایت ایجاد می­کنند. به همین دلیل است که شما نباید یک چنگال فلزی را درون اجاق مایکروویو قرار دهید."
جرقه­ های ناشی از مایکروویو دمای بالایی را که برای تبدیل پودر زغال سنگ به گرافیت چند بلوری لازم است را تولید می­کنند، همچنین فویل مس و گاز هیدروژن نیز به این فرآیند کمک می کنند. در حالی که این آزمایش شامل مدت زمان مایکروویو از ۳ تا ۴۵ دقیقه بود، مدت زمان بهینه ۱۵ دقیقه بود.
پژوهشگران می­گویند این روش جدید تبدیل زغال سنگ می­تواند بهبود یابد و در مقیاس بزرگتری انجام شود تا هم کیفیت و هم مقدار بیشتری از مواد نانوگرافیت بدست آید. دانشمندان نوشتند: "ذخایر گرافیت محدود و نگرانی­های زیست محیطی در مورد روش­های استخراج گرافیت، این روش تبدیل زغال سنگ به گرافیت را به عنوان منبع جایگزین عالی تولید گرافیت تبدیل می­کند."

گردآورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی  
منبع: https://nano-magazine.com/news/۲۰۲۱/۱/۷/researchers-turn-coal-powder-into-graphite-in-microwave-oven