توسعه مواد پیزوالکتریک سرامیکی بسیار تغییر شکل‌پذیر برای دستگاه‌های لمسی

 | تاریخ ارسال: 1400/8/26 | 
توسعه مواد پیزوالکتریک سرامیکی بسیار تغییر شکل ­پذیر برای دستگاه­های لمسی
با افزایش اهمیت محیط‌های غیر تماسی به دلیل COVID-۱۹، دستگاه‌های الکترونیکی لمسی با استفاده از فناوری لمس (haptic) به‌عنوان رسانه‌های ارتباطی جدید مورد توجه قرار می‌گیرند.
فناوری لمس در طیف گسترده­ای از زمینه­ها مانند روباتیک یا نمایشگرهای تعاملی استفاده می­شود. دستکش­های لمسی برای فناوری ارتباطات اطلاعات تقویت شده استفاده می­شود. مواد پیزوالکتریک کارآمدی که می­توانند محرک­های مکانیکی مختلف را به سیگنال­های الکتریکی تبدیل کنند و بالعکس، پیش­نیازی برای پیشرفت فناوری لمسی با کارایی بالا هستند.
یک تیم پژوهشی به سرپرستی پروفسور Seungbum Hong پتانسیل دستگاه‌های لمسی را با توسعه مواد پیزوالکتریک سرامیکی که تا سه برابر تغییر شکل‌پذیرتر هستند، تأیید کردند. برای ساخت نانومواد بسیار تغییر شکل­پذیر، تیم پژوهشی یک نانوساختار توخالی اکسید­روی با استفاده از نانوالگوسازی میدان مجاور و رسوب لایه اتمی ساختند.
ضریب پیزوالکتریک تقریباً pm/V ۲/۹ اندازه‌گیری شد و آزمایش فشرده‌سازی نانومیله، حد کرنش الاستیک تقریباً ۱۰% را نشان داد که سه برابر بیشتر از اکسید روی بالک است. سرامیک­های پیزوالکتریک دارای ضریب پیزوالکتریک بالا با محدودیت کرنش الاستیک کم هستند؛ در­حالی­که عکس این امر برای پلیمرهای پیزوالکتریک صادق است. بنابراین، دستیابی به عملکرد خوب در هر دو ضرایب پیزوالکتریک بالا و همچنین محدودیت‌های کرنش الاستیک بالا بسیار چالش برانگیز بوده­است. برای شکستن حد الاستیک سرامیک­های پیزوالکتریک، تیم پژوهشی یک نانوساختار توخالی خرپایی سه­بعدی با دیواره­های نازک در مقیاس نانومتری معرفی کردند. با توجه به معیار گریفیث، استحکام شکست یک ماده با جذر اندازه عیب موجود، نسبت معکوس دارد. با­این­حال، یک نقص بزرگ به میزان کمتری در یک ساختار کوچک رخ می­دهد که به نوبه خود، استحکام مواد را افزایش می­دهد. بنابراین، اجرای فرم یک نانوساختار توخالی خرپایی سه­بعدی با دیواره­های نازک در مقیاس نانومتری می­تواند حد الاستیک ماده را افزایش دهد. علاوه­بر­این، یک ساختار سه­بعدی یکپارچه می­تواند در برابر فشارهای بالا در همه­ی جهات مقاومت کند و همزمان از خسارت ناشی از گلوگاه جلوگیری کند. پیش از این، کنترل خاصیت شکست مواد سرامیکی پیزوالکتریک به دلیل واریانس زیاد در اندازه‌های ترک دشوار بود. با­این­حال، تیم پژوهشی از نظر ساختاری، اندازه ترک را برای مدیریت خواص شکست محدود کرد.
نتایج پروفسور Hong پتانسیل توسعه مواد پیزوالکتریک سرامیکی بسیار تغییر شکل­پذیر را با بهبود حد الاستیک با استفاده از یک نانوساختار توخالی سه­بعدی نشان می­دهد. از آنجایی که اکسیدروی دارای ضریب پیزوالکتریک نسبتاً پایینی در مقایسه با سایر مواد سرامیکی پیزوالکتریک است، استفاده از ساختار پیشنهادی برای چنین اجزایی نتایج بهتری را از نظر فعالیت پیزوالکتریکی وعده می‌دهد.
پروفسور Hong گفت: "با ظهور عصر غیرتماسی، اهمیت ارتباطات عاطفی در حال افزایش است. از طریق توسعه فناوری‌های جدید تعامل لمسی، علاوه بر ارتباطات دیداری و شنیداری کنونی، بشر وارد عصر جدیدی می‌شود که در آن می‌تواند با هر کسی با استفاده از هر پنج حس و بدون توجه به موقعیت مکانی ارتباط برقرار کند، انگار که شخصاً با آن­ها هستند. "در­حالی­که تحقیقات بیشتری باید برای تحقق کاربرد طرح­های پیشنهادی برای دستگاه­های تقویت­کننده لمسی انجام شود، این مطالعه به دلیل حل یکی از چالش برانگیزترین مسائل در استفاده از سرامیک­های پیزوالکتریک ارزش بالایی دارد و به ویژه فرصت­های جدیدی را برای استفاده از آن­ها با غلبه بر محدودیت­های مکانیکی می­گشاید.

گردآورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی
منبع:
https://www.azom.com/news.aspx?newsID=۵۵۴۷۹