انجمن سرامیک ایران- اخبار و تازه ها
وبینار سنتز و عملکرد کامپوزیت‌های زیستی زمینه سرامیکی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/4/22 | 
وبینار سنتز و عملکرد کامپوزیت­های زیستی زمینه سرامیکی
این وبینار به میزبانی بخش کلرادو توسط پروفسور David Kisailus، نیاز روزافزون به تولید مواد سبک چند منظوره با استحکام و چقرمگی بالا را توصیف می­کند. 
نیاز روزافزونی به تولید مواد سبک چند منظوره با استحکام و چقرمگی بالا وجود دارد. سیستم­های طبیعی، استراتژی­های کارآمدی را تکمیل کرده­اند که نمونه­ ی آن در بافت­های زیستی گونه­ های مختلف جانوری و گیاهی برای ترکیب و ساخت کامپوزیت ­هایی با انتخاب محدود مواد اولیه ­ی در دسترس است که غالباً دارای ویژگی­های مکانیکی استثنایی مشابه و غالباً برتر از خصوصیات مکانیکی به نمایش گذاشته شده توسط بسیاری از مواد مهندسی هستند. این سیستم­های زیستی با ایجاد سنتز کنترل شده و مونتاژ سلسله مراتبی بلوک­های ساختاری از مقیاس نانو تا میکرو، این موفقیت را به دست آورده ­اند. این سنتز و مونتاژ کنترل شده به ماده آلی برای انتقال پیش سازهای معدنی به داربست­های آلی نیاز دارد که نه تنها به طور دقیق تشکیل و توسعه فاز مواد معدنی را هدایت می­کند؛ بلکه به طور قابل توجهی عملکرد مکانیکی مواد ترد را نیز بهبود می­بخشد.
در این وبینار، ما ارگانیسم ­هایی را بررسی می­کنیم که نه تنها از مزیت صدها میلیون سال تغییرات تکاملی برای ایجاد ساختارهای مبتنی بر سرامیک، که نه تنها مقاوم و چقرمه هستند، بلکه از مقاومت در برابر سایش و ضربه نیز برخوردارند. همه­ی این­ها توسط اجزای اساسی آلی- غیر آلی کنترل می­شود. ما در مورد جوانه­زنی، رشد و تبدیلات فازی متعاقب دندان حلقوی سخت متبلور­شده­ی کیتون ­ها بحث می­کنیم، گروهی از نرم­تنان کشیده که از بسترهای سخت جلبک­ها تغذیه می­کنند. ما همچنین در مورد یک پوشش نانوکامپوزیتی کاملاً معماری شده ­ی متشکل از هیدروکسی آپاتیت یکپارچه در یک ماتریس آلی بحث می­کنیم که کاهش خسارت استثنایی در برابر آسیب در برابر تأثیرات سریع فراهم می­کند. از بررسی روابط سنتز، ساختار و خواص در این موجودات منحصر به فرد، ما اکنون در حال تولید و ساخت مواد مهندسی چند منظوره برای تبدیل و ذخیره انرژی هستیم. 

گردآورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی
منبع:
https://ceramics.org/acers-spotlight/frontiers-of-ceramics-glass-webinar-series-synthesis-and-performance-of-ceramic-based-biological-composite
نشانی مطلب در وبگاه انجمن سرامیک ایران:
http://icers.ir/find.php?item=1.165.513.fa
برگشت به اصل مطلب