انجمن سرامیک ایران- اخبار و تازه ها
مواد جدید از سربازان، ورزشکاران و رانندگان بهتر محافظت می‌کنند

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/6/15 | 
مواد جدید از سربازان، ورزشکاران و رانندگان بهتر محافظت می­کنند
بر اساس یک مطالعه جدید، سربازان، ورزشکاران و رانندگان به لطف فرآیند جدیدی که می­تواند به حفاظت کارآمدتر و قابل استفاده مجدد در برابر شوک، ضربه، انفجار و ارتعاش منجر شود، می­توانند زندگی ایمن­تری داشته باشند.
قرار دادن تحت فشار محلول­های آبی در مواد نانوساختار دافع آب، مانند زئولیت­ها و چارچوب­های فلزی-آلی، می­تواند به ایجاد سیستم­های جذب انرژی با عملکرد بالا کمک کند.
یک تیم پژوهشی بین ­المللی چارچوب­های imidazolate زئولیت پایدار هیدروترمال (ZIFs) را با ساختار مولکولی قفس مانند آب گریز، آزمایش کرد و دریافت که چنین سیستم­هایی به طور قابل توجهی جذب کننده ­ی انرژی مؤثر در شرایط بارگذاری واقعی و با سرعت بالا هستند و این پدیده با خوشه ­بندی آب و تحرک در نانوقفس ­ها مرتبط است.
پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام و آکسفورد به همراه دانشگاه گنت بلژیک، امروز یافته­های خود را در Nature Materials  منتشر کردند.
دکتر Yueting Sun، مدرس مهندسی در دانشگاه بیرمنگام، اظهار داشت: "امروزه لاستیک به طور گسترده ­ای برای جذب شوک استفاده می­شود؛ اما فرآیندی که ما کشف کرده­ ایم، موادی را ایجاد می­کند که می­تواند انرژی مکانیکی بیشتری را در هر گِرم با قابلیت استفاده ­ی مجدد بسیار خوب به دلیل مکانیزم منحصر به فرد در مقیاس نانو، جذب کند. این ماده در ایمنی تصادف­ های خودرو برای سرنشینان و عابران پیاده، خودروهای زره ی نظامی، زیرساخت­ ها و همچنین حفاظت از بدن انسان اهمیت زیادی دارد. سربازان و پلیس می­توانند از زره بدن و لباس­های بمب بهتری استفاده کنند، ورزشکاران ممکن است از کلاه ایمنی، زانو بند و کفی کفش مؤثرتری استفاده کنند زیرا ماده مانند مایع و برای پوشیدن انعطاف پذیر است. "
قابلیت استفاده مجدد از ماده، ناشی از اکستروژن خود به خود مایع، همچنین باعث می­شود که ماده برای اهداف میرا مناسب باشد، به این معنی که می­توان از آن برای ایجاد وسایل نقلیه با سر و صدا و ارتعاش کمتر و همچنین راحتی در حرکت بهتر استفاده کرد. این ماده همچنین می­تواند برای کاهش ارتعاشات مضر و سر و صدا و کاهش هزینه­ های تعمیر و نگهداری، در ماشین آلات قرار گیرد. همچنین می­توان از آن برای کاهش آسیب پذیری در برابر زلزله­ ی پل­ها و ساختمان­ها استفاده کرد.
پیشرفته ­ترین مواد جذب انرژی در حال حاضر بر فرآیندهایی مانند تغییر شکل گسترده پلاستیک، تغییر سلول و اتلاف ویسکوالاستیک تکیه می­کنند. این امر ایجاد موادی را که بتوانند در برابر ضربه ­های متعدد محافظت کارآمد ایجاد کنند، دشوار می­کند.

گردآورندگان: دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان- مهندس ریحانه گودرزی
منبع:
https://nano-magazine.com/news/۲۰۲۱/۴/۲۳/new-material-could-better-protect-soldiers-athletes-and-motorists
نشانی مطلب در وبگاه انجمن سرامیک ایران:
http://icers.ir/find.php?item=1.165.530.fa
برگشت به اصل مطلب