انجمن سرامیک ایران- اخبار و تازه ها
گرافن می تواند جایگزین فلز کمیاب مورد استفاده در صفحه نمایش تلفن همراه شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/10/27 | 
گرافن می تواند جایگزین فلز کمیاب مورد استفاده در صفحه نمایش تلفن همراه شود
پژوهشگران دانشگاه Paragraf و Queen Mary لندن، ساخت موفقیت‌آمیز یک دیود ساطع­ کننده­ ی نور آلی (OLED) را با یک آند گرافن تک لایه به عنوان جایگزین ITO در دیودهای ساطع ­کننده نور آلی نشان دادند. این مطالعه جدید در مجله Advanced Optical Materials منتشر شده است.
ایندیوم یکی از ۹ عنصر کمیاب در پوسته زمین است و در فهرست مواد حیاتی اتحادیه اروپا قرار دارد. با این حال، بیشتر به شکل اکسید قلع ایندیوم (ITO) و بخش کلیدی صفحه نمایش لمسی در تلفن­های همراه و رایانه­ های ما به طور گسترده استفاده می­ شود. اکثر خانه­ ها دارای اقلام زیادی حاوی ایندیوم هستند، از آن در تلویزیون­ های صفحه تخت، پنل­ های خورشیدی و همچنین چراغ­های LED در خانه­ ها استفاده می شود.
این پژوهش نوآور با بودجه انگلستان راه را به روی تغییر اساسی در آینده بر پتانسیل دستگاه­های با فناوری پیشرفته با حذف عنصر محدودکننده­ ی ایندیوم باز می­کند.
پروفسور Colin Humphreys از Paragraf و Queen Mary می­ گوید: "به دلیل اهمیت و کمیاب بودن، تلاش­های زیادی برای جایگزینی ITO صورت گرفته است؛ اما تاکنون هیچ ماده­ ای یافت نشده ­است که عملکرد مشابهی در یک دستگاه الکترونیکی یا نوری داشته باشد. "
مقاله­ ی ما، اولین مقاله در جهان است که نشان می‌دهد گرافن می‌تواند جایگزین ITO در یک دستگاه الکترونیکی-اپتیکی شود. ما نشان داده‌ایم که یک گرافن-OLED  عملکرد یکسانی با یک ITO-OLED دارد ITO-OLED .به طور گسترده به عنوان صفحه لمسی در تلفن­های همراه مان استفاده می‌شود.
گرافن یک لایه منفرد از اتم­های کربن است. کربن در زمین بسیار فراوان است و برخلاف ایندیوم یک ماده پایدار است.
هنگامی که گرافن به شکل پولک­ های کوچک کشف شد، به دلیل خواص فوق­ العاده­، ماده شگفت انگیز نامیده شد. با این حال، سازمان­هایی مانند IBM، اینتل و سامسونگ نتوانسته­ اند رشد گرافن را افزایش دهند تا بتوان از آن در دستگاه ­های الکترونیکی استفاده کرد. Paragraf روش جدیدی را برای تولید گرافن با سطح بزرگ و مناسب برای چنین دستگاه­ هایی ایجاد کرده­ است.
منبع:
https://nano-magazine.com/news/۲۰۲۲/۱/۱۰/graphene-could-replace-rare-metal-used-in-mobile-phone-screens
نویسندگان:دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان-مهندس ریحانه گودرزی
نشانی مطلب در وبگاه انجمن سرامیک ایران:
http://icers.ir/find.php?item=1.165.566.fa
برگشت به اصل مطلب