انجمن سرامیک ایران- اخبار و تازه ها
۲۰۲۲ - سال بین‌المللی شیشه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/12/14 | 
بسیار واضح است که این روزها در همه جا شیشه می­بینیم.
شیشه ما را تحریک می‌کند که بیشتر و بیشتر به آن نگاه کنیم تا به کارهای مهمی که انجام می‌دهد توجه کنیم. شیشه بسیاری از جنبه­ های حیاتی زندگی ما را ممکن می­سازد و آگاهی از نقشی که ایفا می­کند هرگز بیشتر از این نبوده ­است. شیشه زندگی ما را آسان­ تر، ایمن­ تر، سریع­ تر و بهتر می­کند. همچنین می­تواند دنیای رنگین­ تری را ایجاد کند. شیشه در حال تبدیل شدن به یک کالای داغ است.
بنابراین انتخاب سال ۲۰۲۲ به عنوان سال بین­ المللی شیشه توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد (سازمان ملل)، مناسب است.
البته در موزه شیشه کورنینگ، در ۷۰ سال گذشته شیشه را جشن می‌گیریم؛ بنابراین دیدن شیشه به عنوان ماده ­ای باورنکردنی و همه‌کاره، برای ما تعجب‌آور نیست. این یک ماده باستانی است اما همچنان قدرت و پتانسیل را برای دنیایی که امروز در آن زندگی می­کنیم به ارمغان می ­آورد. شیشه و دمیدن شیشه، راه­ هایی برای اتصال ما به قرن­ها سنت، نوآوری و همچنین دروازه ­هایی به سوی آینده و امکانات بی پایانِ در انتظار هستند.
کمپینی برای به رسمیت شناختن شیشه توسط سازمان ملل متحد برای اولین بار توسط کمیسیون بین المللی شیشه در سال ۲۰۱۸ پیشنهاد شد و به زودی پس از آن سرعت گرفت. هنگامی که این ایده به موزه شیشه کورنینگ ارائه شد، به طور کامل توسط رهبری و کارکنان موزه مورد استقبال قرار گرفت و توسط استیو گیبز، مدیر ارشد بازنشسته، توسعه تجارت/فناوری شیشه داغ که در پیشبرد این تلاش در بین المللی نقش داشت، حمایت شد. انجمن هنر شیشه این نام­گذاری رسمی توسط سازمان ملل در سال ۲۰۲۲ را به عنوان سال بین­ المللی شیشه، صحنه ­ای را برای جشن گرفتن یکی از متحول­ کننده­ ترین و باستانی­ ترین مواد ساخته شده از شن و ماسه در جهان فراهم می­کند. شیشه شفاف، بادوام و دارای توانایی انتقال نور است که مانند هیچ ماده­ ی دیگر شناخته شده توسط بشر نیست. برای هزاران سال، شیشه جهان ما را از اختراع بطری به لامپ شکل داده و تبدیل کرده و عصر اطلاعات را فعال کرده­ است؛ زیرا ما اکنون با سرعت نور از طریق شیشه با هم ارتباط برقرار می­کنیم. به ما بپیوندید تا سال بین­ المللی شیشه را جشن بگیریم، زیرا جهان در عصر شیشه وارد آینده­ ی ما می­شود.
علیرغم تاخیرهای ناشی از همه­ گیری جهانی کووید-۱۹، مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تصویب قطعنامه­ ای در ۱۸ می ۲۰۲۱ تشکیل جلسه داد. این قطعنامه اذعان دارد که شیشه برای قرن­ها بشر را همراهی کرده ­است و کیفیت زندگی میلیون­ ها نفر را غنی می­کند. به عنوان یکی از مهم‌ترین، همه‌کاره‌ترین و متحول‌کننده‌ترین مواد تاریخ، شیشه جزء مهمی در بسیاری از زمینه‌ها از جمله در بخش هوافضا و خودروسازی، معماری، هنر، اطلاعات و ارتباطات، انرژی و سلامت است.
ما امسال، سال آینده و هر سال به جشن شیشه ادامه خواهیم داد.
منبع:                               
https://blog.cmog.org/۲۰۲۱/۰۷/۲۰/۲۰۲۲-the-international-year-of-glass/

نویسندگان:دکتر آدرینه ملک خاچاطوریان-مهندس ریحانه گودرزی
نشانی مطلب در وبگاه انجمن سرامیک ایران:
http://icers.ir/find.php?item=1.165.583.fa
برگشت به اصل مطلب