ابرخازن‌های گرافن ایروژل سه بعدی

 | تاریخ ارسال: 1395/3/29 | 

تیم Lawrence Livermoreابرخازن­ های گرافن ایروژل سه بعدی را بهبود بخشید

معمولا در ابرخازن­ ها از مواد برپایه گرافن، به­ دلیل سطح بسیار بزرگ و هدایت عالی استفاده می­شود. محققان آزمایشگاه ملی Lawrence Livermore همزمان با تیمی از دانشگاه سانتا کروز (UCSC)، روشی برای بهبود عملکرد خازن­ های گرافنی سه بعدی ابداع کرده ­اند.

محققان دریافته ­اند که این روش به­ طور اساسی ظرفیت الکترودها را بهبود می­بخشد درحالیکه هنوز هم قابلیت سرعت بالای آن­ها حفظ می­شود. در این روش، یون لیتیم و یون پرکلرات بین لایه ­های گرافن در الکترودهای ایروژل به ­طور فشرده قرار می­گیرند.

این روش شامل دو مرحله برهم کنش یونی است(برهم کنش یون لیتیم و برهم کنش یون پرکلرات)، که با هیدرولیز یون پرکلرات ادامه می­یابد. این پروسه الکتروشیمی دو مرحله ­ای، سطح ویژه مواد برپایه گرافن برای ذخیره ­سازی انرژی را افزایش می­دهد، همانطور که تعدادی از سایت­ های شبه خازنی ظرفیت ذخیره ­سازی اضافی خود را به اشتراک می­گذارند.

ظرفیت خازنی گرافن ایروژل با سطح ویژه قابل دسترس یونی تقریبا کوچک، به­ علت تجمع و انباشته شدن ورقه ­های گرافن، محدود شده است. این روش با لایه ­برداری لایه ­های گرافن انباشته شده و عامل­دار کردن سطح آن­ها بدون آسیب زدن به تمامیت ساختاری آن، می­تواند عملکرد خازنی گرافن ایروژل سه بعدی را بهبود بخشد.

آقای Cheng Zhu  مهندس آزمایشگاه ملی Lawrence Livermore، معتقد است این یافته­ ها قدم اولیه برای ایجاد سازه­ های پیچیده ­تر با استفاده از ایروژل­ ها است که می­تواند به ساخت ابرخازن ­های قوی­تر برای کاربرد در قطعات الکترونیکی سفارشی کمک کند.

https://www.llnl.gov/news

AWT IMAGE