باز کردن قفل فناوری برای تولید صفحه نمایش نشکن

به لطف پژوهش­هایی که در دانشگاه Queensland انجام شده ­است، صفحه نمایش گوشی­ های ترک خورده ممکن است به موضوعی از گذشته تبدیل شود.
تیم جهانی از پژوهشگران به رهبری دکتر
Jingwei Hou از دانشگاه Queensland، پروفسور Lianzhou Wang و Vicki Chen، قفل فناوری تولید نسل بعدی کامپوزیت شیشه ­ای برای روشنایی LED ها، صفحه نمایش گوشی­ های هوشمند، تلویزیون و کامپیوتر را باز کرده ­اند. این یافته­ ها امکان ساخت صفحه نمایش­ های شیشه ­ای را فراهم می­کند که نه تنها نشکن هستند؛ بلکه کیفیت تصویر شفاف را نیز ارائه می­دهند.

دکتر Hou گفت که این کشف یک گام بزرگ رو به جلو در فناوری نانوبلور پروسکایت بود، همانطورکه قبلاً پژوهشگران فقط قادر به تولید این فناوری در فضای خشک یک محیط آزمایشگاهی بودند. او گفت: «مواد ساطع ­کننده، از نانو بلورهایی به نام پروسکایت سرب هالیدی ساخته شده­ اند.» آن‌ها می‌توانند نور خورشید را جمع‌آوری کرده و آن را به برق تجدیدپذیر تبدیل کنند که نقشی حیاتی در سلول‌های خورشیدی نسل جدید کم‌هزینه و پربازده و بسیاری از کاربردهای امیدوارکننده مانند روشنایی دارد. متأسفانه، این نانوبلورها به نور، گرما، هوا و آب بسیار حساس هستند، حتی بخار آب موجود در هوای ما، دستگاه‌های فعلی را در عرض چند دقیقه از بین می‌برد.
تیم ما از مهندسان شیمی و دانشمندان مواد، فرآیندی را برای پنهان­ کردن یا چسباندن نانوبلورها در شیشه متخلخل ایجاد کرده ­اند. این فرآیند کلیدی برای تثبیت مواد، افزایش کارایی آن و جلوگیری از خروج یون‌های سمی سرب از مواد است.
دکتر Hou گفت که این فناوری مقیاس ­پذیر است و راه را برای بسیاری از کاربردها باز می­کند. وی گفت: «در حال حاضر QLED  یا صفحه نمایش­های دیود ساطع نور نقطه کوانتومی، بهترین عملکرد برای نمایش و عملکرد تصویر محسوب می­شوند. این پژوهش، ما را قادر می­سازد تا با ارائه کیفیت و قدرت تصویر خیره­ کننده، این فناوری نانوبلور را بهبود بخشیم.»

پروفسور Vicki Chen گفت که این یک پیشرفت هیجان ­انگیز بود. نه تنها می‌توانیم این نانوبلور‌ها را قوی‌تر کنیم، بلکه می‌توانیم ویژگی‌های اپتو الکترونیکی آن‌ها را با راندمان انتشار نور فوق‌العاده و  LEDهای نور سفید بسیار مطلوب تنظیم کنیم. این کشف نسل جدیدی از کامپوزیت‌های نانوکریستال-شیشه را برای تبدیل و کاتالیز انرژی معرفی می‌کند.
منبع:
https://nano-magazine.com/news/۲۰۲۱/۱۰/۲۹/unlocking-the-technology-to-produce-unbreakable-screens